To vinnere av Lyses forskningspris for 2024
Hvert år deler Lyse ut en pris for å løfte frem forskere som utmerker seg med fremragende vitenskapelig arbeid og som bygger sterke fagmiljøer innen strategisk viktige områder. I år går prisen til to fremstående forskere ved Universitetet i Stavanger – på hvert sitt fagfelt.
Lyses forskningspris for 2024 deles mellom Merja-Ritta Stenroos, professor i engelsk språkvitenskap ved Institutt for kultur- og språkvitenskap og Mohsen Assadi, professor i energiteknologi ved Institutt for energi- og petroleumsteknologi, begge ved UiS.
- De to prisvinnerne representerer ulike fagområder, men har det til felles at de har markert seg både nasjonalt og internasjonalt, og har bidratt sterkt til utviklingen av sine fagmiljøer. Vi gratulerer begge prisvinnerne, sier Gyrid Holmen konserndirektør for HR i Lyse, som delte ut prisen.
Språk og samfunn i middelalderen
Professor Merja-Ritta Stenroos forsker og underviser i engelsk språkvitenskap. Hun har særlig studert middelalder-engelsk, og bruker språkvariasjoner som inngang til å forstå språk- og befolkningshistorie i tidlig engelsk samfunn. Hun viser hvordan språkbruk i denne perioden kan knyttes til faktorer som geografi, sjanger, mottaker, kjønn og sosial status.
Stenroos har internasjonal anerkjennelse for arbeidet sitt, har utfordret etablerte teorier og bidratt med ny og banebrytende kunnskap. Hun er en lagspiller som bygger forskningsmiljøer og viser at det er mulig å utvikle spisskompetanse i et internasjonalt fagfelt også i mindre, lokale miljøer.
Energiteknologi for framtiden
Professor Mohsen Assadi får prisen for sitt mangeårige arbeid med bærekraftige energiløsninger og for sin rolle i den grønne omstillingen ved Universitetet i Stavanger og i regionen. Han har vært en pådriver for å samle fagmiljøene innen bærekraftig energi og har vært sentral i utviklingen av Living Energy lab.
Assadi har blant annet vært med på å utvikle universitetets nye energisentral basert på jordvarme – et anlegg som både forsyner universitetet med energi og fungerer som forsknings- og undervisningslaboratorium. Han har også forsket på hvordan ulike energikilder og energisystemer kan optimaliseres, blant annet med bruk av kunstig intelligens.
Assadi har høy publiseringsaktivitet og regnes som en synlig og ettertraktet forsker både nasjonalt og internasjonalt.
Om prisen
Lyses forskningspris er en ærespris som deles ut til personer eller fagmiljøer ved UiS eller NORCE som har utmerket seg de siste årene, særlig i det året prisen gjelder. Vinnerne får et stipend og diplom. Juryen legger særlig vekt på publikasjonsaktivitet, kandidatens status og gjennomslag nasjonalt og internasjonalt, samt betydning for eget fagmiljø.
Juryen består av representanter fra Lyse, NORCE, UiS og eksterne fagpersoner. I 2024 deles prisen ut for 25. gang.